Velké kolo uděláme, protože se...?

28. září 2011 v 22:33 | nohavrukavu |  myslím si...
Jsem člověk žijící na samotě u lesa, což vlastně může znamenat, že se mě sociální problémy dotýkají jen a pouze letmým škrábnutím, které nezanechá na pomyslné kůži ani narůžovělý šrám. Občas se však ke mně donese nějaká znepokojivá zvěst, a to já se dovedu rozčílit a přečtené novinové články a shlédnuté televizní zpravodajství mě nutí přemýšlet, proč se něco takového děje. V poslední době se hodně řeší problémy s našimi romskými spoluobčany. Precizně promyšlené novinové titulky hlásají, že se na severu Čech konají nespočetné demonstrace a další akce proti Romům. Starostové tamních měst narychlo vymýšlejí proslovy, ve kterých slibují, že problémy co nejrychleji a co nejlépe vyřeší. Přicházejí zprávy, že už dokonce sousední Sasové ztrácí trpělivost s "českými zloději", kteří k nim občas chodí na návštěvu. Ostuda? Ne malá. A politici vymýšlejí převratná řešení, jak se tohoto zkaženého místa v české sociální sféře zbavit… Tak jak se toho zbavit? Podle mého názoru je problém v tom, že nejsme s Romy, jak je všeobecně známo, z jednoho etnického kmene. Máme jiný mravní základ, jiné hodnoty, jinou historii, naše národy si prožily něco jiného - tudíž jsou logicky v důsledku naše tábory také jinak formované. Romové jsou známí svou kočovnou minulostí, jiným stylem života. Možná právě násilná změna jejich dosavadního životního stylu napomohla ke stavu, ve kterém se jejich nynější styl života i přes všechny pokusy o socializaci nachází, nevím. Plno lidem je asi znám fakt, že romské obyvatelstvo se do práce a dalších podobných záležitostí běžných pro středoevropský život nehrne. Napadla vás někdy také v tomto směru otázka, zda za to nemohou také naši politici, kteří těmto lidem cpou horem dolem sociální dávky, díky kterým pak ony případy nemají nutkání si práci byť jen shánět…? Myslím si, že nesoulad mezi našimi "rasami" je dán spoustou chyb z romské, ale bohužel také z naší strany. Možná jsme jim dali málo příležitostí začlenit se mezi nás, možná jich jen oni málo využili. Měli bychom přestat zvýhodňovat romské obyvatelstvo prostřednictvím různých dávek nebo balíčků od státu a měli bychom pustit romské děti ze "zvláštních" škol do normálních, neseparovat je... A tak dál. Měli bychom zkusit žít jako jeden národ. Ano, začátky se mi jeví velice složitě, ale snad to půjde překonat a rozdíly mezi námi se vyhladí a zásadní problémy vymizí. Vyhlídka to není pouze krátkodobá, ale aspoň pokus o něco takového vidím jako lepší variantu, než to neřešit a radši se nechat posekat mačetami.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 *Dragonfly *Dragonfly | Web | 29. září 2011 v 12:43 | Reagovat

Rozhodně si myslím, že by se něco takového mělo zkusit, začít od začátku. Ale nevím, jestli ten začátek nebude tak těžký, že to ihned na to každý vzdá. Samozřejmě, že chyba nikdy není jen na jedné straně.

2 Jana Tvrdoňová Jana Tvrdoňová | 29. září 2011 v 16:28 | Reagovat

Nojo, právě... ono jde to o to, že nějak ani moc lidí nemá chutě se do toho pouštět, nemluvě o tom, že ci... romové jsou docela ignorantská sebranka... :-$ Možná se ale najde někdo odvážný, kdo s tím dokáže hnout... :) (ještě když jsem jim tady k tomu dala takový manuál... :D :D :D )

3 *Dragonfly *Dragonfly | Web | 29. září 2011 v 20:27 | Reagovat

Takový manuál je naprosto k nezaplacení - za chvíli se ti budou hrnout nabídky :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama