Listopad 2013

U mě dobrý

18. listopadu 2013 v 18:56 | nohavrukavu |  Pár písmen...

Ráda chodím s kamarádkou Kájou jen tak na kafe. Popovídat si a probrat všechny velké maličkosti, které se nám oběma dějí, zhodnotit zevnějšky okolo sedících usrkávačů kapučína, pochválit si nové boty… To vše jsme podle nepsaných pravidel s malými obměnami probíraly i dneska, pěkně jedno po druhém, když nás zaujal bodrý hlas od vedlejšího stolu.
"To víš, to by se třebas v Americe nestalo. Ale tady, tady je to samá špína, škoda mluvit! Lidi lžou a neumí se k sobě chovat! Třeba moje tchýně, strašný. Ani k těm volbám nemá cenu se táhnout, stejně se nic nezmění. " odmávl rukou vlastník toho hlasu něco jako pomyslný opar otravných zplodin, na jeden zátah vytáhl poslední deci piva, spolu s kumpány se posbírali a vešli do těch hrozných českých ulic.
A já si říkám… Je tu strašný binec. Ve městech nejsou výjimkou zákeřné "šplouchací" chodníky, které na spěchajícího chodce nelítostně při dostoupnutí plivou stříkance více či méně zakalené dešťové vody. Opravdu špína! Na vesnicích zase tamní obyvatelstvo samo sebe navzájem pomlouvá v kruhových seskupeních na návsích. Chování na pováženou! A politika? Kradou lidem přímo z kapes a ještě si to udělali tak, aby to bylo legitimní. To by se v Americe nestalo.
A tak si říkám… Pojďme něco dělat! Opravme ty chodníky! Anebo přestaňme spěchat a našlapujme opatrně. Choďme po ulicích pěkně obezřetně, dívejme se do země a soustřeďme se jenom na sebe a svoji plíživou chůzi. Nebo zakažme déšť! Staňme se pak šedými myškami a nikdo nás pak nebude chtít pomlouvat. Nebuďme zkrátka pro nikoho zajímaví, nekřičme nad zvětrávajícím pivem. Z vlády vyžeňme všechny nynější parazity a dosaďme tam hrdinu, někoho nového, nějakého českého Supermana. Jako v Americe.
Je tady ale ještě jedna varianta, ke které jsem se dosud přikláněla a říkám si, zda u ní také nemám zůstat. Pijme si v klidu kávičku, oblbujme schopné kluky v klubech a kašleme na všechny nadávající české skeptiky. Neřešme počasí, hloupé tchyně, ani nebezpečné chodníky a politiku korigujme alespoň jednou za čas při volbách. Hlavně se však nesnažme spočítat, kolik peněz si kdo zašil kamsi do Švýcarska. Radši si našetřeme na zájezd do Ameriky a buďme spokojení, jak se nám tady v té malé české zemičce dobře daří.